06/07
Náměty na výukové aktivity
Dětská verze filmu V SÍTI obsahuje několik video vstupů hlavních aktérek, které upozorňují, čemu je třeba z pohledu dítěte (i rodiče) věnovat pozornost a čeho si aktivně všímat. Videa mohou být odrazovým můstkem pro další aktivity, které budou učitelé/rodiče s dětmi aktivně realizovat
ukázky různých aktivitDokončení příběhu
Dětská verze filmu V SÍTI obsahuje několik video vstupů hlavních aktérek, které upozorňují, čemu je třeba z pohledu dítěte (i rodiče) věnovat pozornost a čeho si aktivně všímat. Videa mohou být odrazovým můstkem pro další aktivity, které budou učitelé/rodiče s dětmi aktivně realizovat
Při této aktivitě učitel dětem nabídne 5 očíslovaných fotografií tváří 5 různých mužů, mezi kterými je osoba skutečného online predátora. Fotografie jsou vybírány tak, aby odrážely například různé druhy osobností dle temperamentu (introvert, extrovert), ale třeba také různé mýty o predátorech (senioři, plešatí…). Žáci následně hlasují, kdo je skutečným predátorem, a zároveň jsou vyzváni, aby vysvětlili, proč si myslí, že je to právě osoba, kterou vybrali. Žáci se přirozeně rozdělí do 4–5 skupin a obhajují, proč je řešením právě jejich volba. Poté učitel odhalí řešení a vysvětlí žákům, že podle fotografie nelze sexuálního predátora určit, neboť se ničím výrazně neodlišuje, a že fotografie neodráží osobnost a může být velmi zrádná. Nasazení úkolu v akci včetně vhodných fotografií a řešení naleznete zde (slajdy 30-32).
Odhal sexuálního útočníka
Falešný profil
V rámci aktivity je žákům představen profil mladého 17letého muže z Velké Británie, Petera Cartwrighta – včetně fotografií a textů, které sdílí online (selfie ve spodním prádle a podobně). Žáci následně popisují, co si o chlapci myslí, zda se jim zdá sympatický, nebo zda by si ho sami přidali do přátel. Charakteristiku lze například zapisovat na tabuli, aby ji žáci měli před sebou. Poté učitel provede odhalení: za profilem se ve skutečnosti skrýval internetový predátor Peter Chapman, který jeho prostřednictvím komunikoval s dívkami online a pomocí sofistikované manipulace je dokázal přimět k osobní schůzce. Jednu z oslovených obětí pak dokonce usmrtil. Celý příběh je podrobně popsán zde .
V rámci aktivity si žáci uvědomí, jak zrádné je věřit pouze tomu, co vidíme na profilu neznámého uživatele, jak moc se jejich představa může lišit od reality a že nelze věřit všem, se kterými v online prostředí komunikujeme.
Pomocí této aktivity lze trénovat základní dovednosti v oblasti ověřování informací v online prostředí. Žáci mají za úkol například ověřit identitu osoby, se kterou videochatují, ověřit profil kamaráda nebo profil celebrity a odhalit, zda se jedná o fake.
V rámci aktivity lze trénovat:
- reverzní vyhledávání fotografií v online prostředí,
- ověřování identity v reálném čase („Teď hned se mi vyfoť se vzkazem…“),
- detekci ověřených profilů celebrit (symbol modré „fajfky“ u profilu),
- analýzu podezřelé komunikace (dívky používající mužský rod, nucení k výměně intimních materiálů, fotek a podobně).
V rámci domácího úkolu pak mohou žáci například nalézt v online prostředí falešný profil známé celebrity
Jak si ověřit identitu osoby, se kterou komunikujeme?
Nic není zadarmo aneb Jakou hodnotu mají osobní údaje
Cílem aktivity je uvědomit si, že osobní údaje mají v online světě svoji hodnotu a jejich prostřednictvím například financujeme služby, které se zdají být zadarmo (například sociální sítě).
Aktivita je přehledným opakováním, co v online prostředí lze a nelze legálně dělat, a které aktivity jsou pro dítě v online prostředí bezpečné. Učitel dětem nabídne sadu nejrůznějších online aktivit a ty je roztřídí do kategorií – například označí ty, které lze v online prostředí legálně dělat, a ty, které dělat nelze. Pomocí třídění a přiřazování aktivit se u dětí fixují správné vzorce chování.
Nasazení úkolu v akci včetně vhodných fotografií a řešení naleznete zde (slajdy 30-32).
Nic není zadarmo aneb Jakou hodnotu mají osobní údaje
V případě podezření na nezákonný obsah na internetu, například šíření dětské pornografie, zneužívání dětí, nepatřičnou dětskou nahotu nebo kybergrooming, můžete zasílat informace prostřednictvím formuláře na stoponline.cz